Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
komentowane oceniane czytane

Salony fryzjerskie i kosmetyczne wracają „do życia”. Szkoły tylko częściowo

› Społeczeństwo 4 miesiące temu    13.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 6 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. A. Fajczyk

Rząd wprowadza III etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, dzięki którym będzie można powrócić do normalnego życia społecznego. Otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, z zachowaniem restrykcji. Nastąpi poluzowanie obostrzeń w gastronomi częściowo udostępnione zostaną kawiarnie, bary i restauracje. Podwyższony zostanie limit pasażerów w transporcie publicznym. Od 25 maja umożliwione zostaną bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opieka nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, na której obecni byki premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie Łukasz Szumowski i Dariusz Piontkowski poinformowano o poluzowaniu obostrzeń, wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa.

Od 18 maja
SALONY URODY, GASTRONOMIA
Od poniedziałku z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne Będzie można się umawiać przez telefon lub online tak, aby higiena mogła być przestrzegana. Rząd zdecydował się na poluzowanie restrykcji w gastronomii - częściowo otwarte zostaną restauracje, bary i inne, lokale gastronomiczne. Będą czynne z utrzymaniem reżimu sanitarnego. Premier RP Mateusz Morawiecki zachęcał wręcz do otwierania ogródków wiedeńskich w plenerze.

- W zakładach fryzjerskich, salonach kosmetycznych nie może być czynnej poczekalni. Wiele zależy od nas. Umawiajmy się przez telefon. Nie możemy siedzieć w tłumie w restauracji czy kawiarni - powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

 

TRANSPORT PUBLICZNY
Zapowiedziano podwyższenie limitu pasażerów w środkach transportu publicznego, chociażby w komunikacji miejskiej . Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. O korzystaniu z tej opcji mają zdecydować zarządzający transportem publicznym. Ile osób wejdzie na pokład?

Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie)

lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna), np. jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

OPIEKA I EDUKACJA
Zmiany od 18 maja zaplanowano też na obszarze związanym z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia: - praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. W poniedziałek otwarte będą także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

25 maja szkoły pozostaną nadal zamknięte, ale od 25 maja nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaoferują zajęcia stacjonarne, w niewielkich grupach, z zachowaniem podobnego reżimu sanitarnego jak w przedszkolach. Rząd umożliwia prowadzenie:

- zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
- bezpośrednich konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

- Dajemy swobodę podjęcia decyzji rodzicom czy chcą i musza posłać swoje dzieci na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne - mówił premier Morawiecki.

Podkreślił, że przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy do 25 maja i dalej, dla wszystkich rodziców dzieci do lat 8, które będą musiały pozostać w domach po 25 maja i po 1 czerwca. Uczniowie klas III szkół ponadpodstawowych będą mogli dokończyć czy uzupełnić praktyki zawodowe i staże u pracodawców.

Od 1 czerwca będą możliwe konsultacje w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów. - Chcemy, aby wszyscy pozostali uczniowie: szkół podstawowych, liceów, techników, szkół branżowych mogli porozmawiać o ocenach. Bezpośredniego kontaktu z nauczycielem nic nie zastąpi - mówił minister edukacji narodowej.

Nie przekazano rekomendacji, dotyczących letniego, masowego wyjazdu dzieci. - Komunikat przekażemy w ciągu najbliższego tygodnia czy dwóch, jeśli będziemy mieli pewność, czy idziemy w dobrym kierunku w zwalczaniu koronawirusa - wyjaśnił minister Dariusz Piontkowski.

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE
Zmniejszone będą również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli, 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

SPORT
Pojawi się możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu (np. z siłowni zewnętrznych, stadionów, boisk, skoczni, torów, orlików, skateparków), zwiększona zostanie ilość osób, które będą mogły uprawiać sport.

Będzie można korzystać - z ograniczeniami liczby osób - z hal sportowych i sal gimnastycznych. Ilość osób, która będzie mogła ćwiczyć jednocześnie, uzależniona jest od wielkości obiektu.

KULTURA
Od 18 maja poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. Możliwa będzie działalność kin plenerowych (w tym samochodowych). Ponownie ruszą prace na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), nastąpi wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych, a także wznowienie prób i ćwiczeń.


Rząd przedłuży kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jasia
3 miesiące temu 5
Wracają, ale na nowych zasadach. Teraz nie wystarczą już jedynie kosmetyki fryzjerskie- [...] Obecnie każdy salon musi zaopatrzyć się w środki do dezynfekcji, by móc zdezynfekować salon po każdym kliencie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JUKO
4 miesiące temu ocena: 100%  4
Co oni wyprawiaja z ta szkola albo ida wszystkie dzoeci albo zadne to i tak wielka sciema z tym koronowirusem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Paweł
4 miesiące temu ocena: 100%  3
Będzie zupa z nietoperza. A na deser potrawka z węża. Prosto z Chin.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marila
4 miesiące temu ocena: 100%  2
Ktoś wie czy będą normalne darmowe obiady dla tych dzieci co pójdą do szkoły???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hm
4 miesiące temu ocena: 100%  1
Te obiady to dzieci powinny cały czas mieć.Strach myślec jak te dzieciaki żyly.Obiady darmowe są dla dzieci z niskim dochodem w rodzinie.Mam nadzieję że te dzieciaczki nie głodowały.