Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
komentowane oceniane czytane

Koronawirus. Czy państwo przestanie wypłacać 500+? Premier odpowiada

5 miesięcy temu    21.04.2020
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Źródło: KPRM

Polska. Konferencja szefa rządu Mateusza Morawieckiego, minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg i Jadwigi Emilewicz, minister rozwoju. Głównym tematem są działania rządu związane z tarczą antykryzysową, która ma zabezpieczyć Polaków między innymi przed utratą pracy w dobie kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię.

 

- Śmiało można powiedzieć, że te półtora miliona wniosków, to tak jakby półtora miliona miejsc pracy. Raporty mówią, że Polska prowadzi działania w sposób właściwy. Tarcza ma służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy. To jest dopiero pierwszy kilometr w maratonie, czeka nas długa droga w wypracowaniu odpowiedniej polityki gospodarczej - powiedział Mateusz Morawiecki.

 

Premier powiedział też o swojej niedawnej rozmowie z Ursulą von der Leyen, przewodniczącą KE.

- Musimy zreorganizować nasz porządek gospodarczy również w Europie, o tym rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Potrzebny nam drugi plan Marshalla – twierdzi.

 

 

Minister Emilewicz zapowiedziała dodatkowe formy wsparcia dla firm w ramach tarczy. – Staramy się kolejne rozwiązania dostosowywać do wymogów. Przedstawimy propozycje rządowe kolejne tarczy antykryzysowej,

- fundusz dopłat do oprocentowania z BGK (dla podmiotów korzystających z kredytów - 270 mln zł),

- zmiany w zakresie prawa zamówień publicznych – tak by wykonawcy i zamawiający mogli w łatwy sposób dokonywać zmian w umów

- większe formy zaliczkowe w wykonywanych pracach

- odblokowanie Krajowej Izby Odwoławczej.

Emilewicz zapowiedziała, że rząd będzie dbał, aby w tej sytuacji polskie firmy nie stały się łatwym kąskiem na rynkach światowych. Rząd zapowiedział też wsparcie dla budżetów samorządów. – Luzujemy regułę finansową w samorządach – mówi minister.

 

W konferencji uczestniczyli również prezes Black Red White Dariusz Formela, Mariusz Czyczerski prezes CCC. Obydwaj potwierdzili, że tarcza działa i dziękowali szefowi rządu za podjęte działania.

Dziennikarze pytali między innymi o to, czy w związku z kryzysem zostaną wsprowadzone plany oszczędnościowe w administracji. Padło również pytania, czy rząd zaapeluje do najbogatszych Polaków, by w czasie kryzysu zrezygnowali ze świadczeń w ramach 500+.

 

- Programy społeczne, prorodzinne, to jest fundament naszej polityki społeczno-gospodarczej. Wszystkie te programy zamierzamy utrzymać, to dlatego zdecydowaliśmy się na pójście w deficyt budżetowy – opowiedział Morawiecki.

 

Cala konferencja – zobacz niżej.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tomek
5 miesięcy temu 1
CCC złożyło wniosek o upadłość a teraz potwierdza, że jakaś "tarcza" działa? Coś mi tu nie gra. Spojrzał ktoś z was na WIG i WIG20 jak pięknie od ponad roku pikuje w dół? Czy już "zPiSieliście" do końca razem ze starostą?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji