Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
komentowane oceniane czytane

Koronawirus. Bezpłatne mobilne punkty pobrań - także u nas

› Społeczeństwo 4 miesiące temu    11.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
w szpitalach w Gostyniu, a także Rawiczu i Lesznie uruchomiono mobilne punkty pobrań wymazów dla przebywających w kwarantanniew szpitalach w Gostyniu, a także Rawiczu i Lesznie uruchomiono mobilne punkty pobrań wymazów dla przebywających w kwarantannie fot. Adobe Stock

Osoby objęte kwarantanną w Wielkopolsce mogą od 11 maja skorzystać z 16 nowo otwartych punktów pobrań, by wykonać test na koronawirusa. Wymaz do badania zostanie od nich pobrany bezpłatnie. Warunek - muszą być w 12. dniu kwarantanny. Dzień wcześniej osoby te otrzymają SMS-a z wytycznymi, jak mają postępować. W naszym regionie działają trzy mobilne punkty - w Gostyniu, Rawiczu i Lesznie.

W powiecie gostyńskim poddanych kwarantannie jest aktualnie 106 mieszkańców. Wobec 3 osób decyzję o kwarantannie wydał PPIS (miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną), 103 osoby przebywają na obowiązkowej kwarantannie np. po powrocie z zagranicy.

Bezpłatny mobilny punkt pobrań to spore ułatwienie i komfort dla przebywających w kwarantannie. Na pewno chcieliby wiedzieć, czy są zakażeni koronawirusem. Dwunastego dnia mogą zrobić test.

Badanie dana osoba może wykonać pod warunkiem, że jest zalogowana na Internetowym Koncie Pacjenta i ma własny samochód, który umożliwi dostanie się do punktu pobrań bez kontaktu z innymi.

Wcześniej, bo w 11. dniu kwarantanny osoby nią objęte otrzymują od NFZ SMS-a z informacją o możliwości wykonania bezpłatnego testu na koronawirusa. To taka „przepustka” do mobilnego punktu badań.

W niektórych miejscach wymaz zostanie pobrany od pacjenta w kwarantannie bez opuszczania pojazdu, w innych – trzeba będzie zostawić auto w wyznaczonym miejscu i pokonać pieszo kilka metrów wydzieloną bezpieczną ścieżką, która nie krzyżuje się z żadnymi innymi. Uwaga! Na badanie trzeba zabrać dokument ze zdjęciem i swój nr PESEL.

Po wykonaniu badania wynik pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta, osoba po testach będzie o nim również poinformowana przez laboratorium.

Co dalej?

W przypadku dodatniego wyniku, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić badanego z kwarantanny.

Jeżeli osoba poddana kwarantannie nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do punktu pobrań, może skontaktować się z sanepidem, który ma możliwość umówienia na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.

Wielkopolski NFZ w porozumieniu z wojewodą zdecydował o uruchomieniu 16 punktów pobrań w całym województwie. W Poznaniu punkty pobrań są w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej oraz Szpitalu Klinicznym w Uniwersyteckim Laboratorium przy ul. Rokietnickiej. W naszym regionie są trzy takie miejsca - w szpitalach w Rawiczu, Lesznie i Gostyniu. Placówkom, które zdecydowały się prowadzić mobilne punkty pobrań, pieniądze za gotowość oraz za każdy wymaz przekaże NFZ. SP ZOZ w Gostyniu powinien dostać 300 zł za dobę i 21 zł za pobranie próbki.

TUTAJ dokładna lista punktów bezpłatnego poboru wymazów

Zgodnie z danymi biura prasowego wojewody, obecnie w Wielkopolsce poddane kwarantannie są 10 824 osoby (w tym przebywające w izolacji). Hospitalizowanych jest ogółem 306 osób, a objętych nadzorem epidemiologicznym jest aktualnie 344 mieszkańców województwa.

W Wielkopolsce dotychczas odnotowano 1699 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 118 osób zmarło, a 539 wyzdrowiało.

 

 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ służba nie dróżba
4 miesiące temu ocena: 50%  4
Jakoś nie widziałem jeszcze histerycznie domagających się ludzi z portfelami w zębach. Może biegają po przyszpitalnym parkingu gdy mnie nie ma. Gdy idę to zawsze chowają się za muralem Marcinkowskiego. Gostyńska służba zdrowia - parkingowe badania za 590, mural i legendarne kredyty, których wysokość od kilku lat już nie jest podawana w mediach. Może cyfr zabrakło. PS. bardzo spodobało mi się twoje określenie "za kaprysy się płaci". Tak ładnie pasuje do obrazka za WBKiem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostynianka
4 miesiące temu ocena: 50%  3
A co z tym płatnym za 600( pieszo)-700 (w domu ) zł cudem mobilnym z takim sukcesem i medialnym hałasem , otwieranym przy gostyńskim szpitalu? To chyba był pomysł na miarę Lauru Gostynia 2020.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick
4 miesiące temu ocena: 50%  2
Przecież mozesz isc do szpitala i sobie zrobic
~ ja
4 miesiące temu ocena: 50%  1
Płatnie może zrobić sobie każdy. Tutaj tylko określone osoby. Jak ludzie histerycznie domagali się testów i mieli taki kaprys to prywatna firma im umożliwiła ich zrobienie. A za kaprysy się płaci.