Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Każą logować się na dziwne strony, piszą o szczepionkach. Uważajcie na fake newsy!

› Społeczeństwo 2 miesiące temu    15.03.2020
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Fotomontaż/Komenda Główna Policji

Uważajcie na oszustów, świetnie wykorzystujących napiętą sytuację w kraju. Ci codziennie wymyślają nowe metody, mające na celu wywołanie paniki lub wyłudzenie pieniędzy. Komenda Główna Policji apeluje o rozsądek, odpowiedzialność i nie powielanie kłamstw - tzn. fake newsów.

 


- Kilka dni temu pojawili się oszuści próbujący wykorzystać obecną sytuację, o czym informowaliśmy wcześniej. Obecnie dostrzegamy kolejne „haniebne zachowania” - głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołujące wprost do paniki - są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, bez żadnego oparcia w prawdzie - mówi insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego. 

Przykłady na zdjęciu do artykułu. 

Po sieci krążą informacje "ze sprawdzonych źródeł", namawiające do robienia zapasów żywności, oznajmiające o paraliżu komunikacyjnym czy zamknięciu stacji benzynowych i banków. To fake newsy!

Jakby tego było mało, codziennie pojawiają się też wiadomości od wyłudzaczy pieniędzy. Ci np. rozsyłają sms-y informujące o "szczepieniach przeciwko koronawirusowi" (z prośbą o zalogowanie się na daną stronę, aby uniknąć kolejek); mówiące o zapisach na wsparcie żywnościowe (zobacz, jak wygląda taki sms) lub o przymusowej opłacie na walkę z wirusem. Nie dajcie się nabrać - po zalogowaniu ktoś zapewne wyczyści wasze konto bankowe (zobacz przykłady). Korzystajcie tylko ze sprawdzonych stron internetowych.

O fake newsach, krążących po Gostyniu pisaliśmy już TUTAJ.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!